Songi Teatru STU

Rok wydania: 1978
Na płycie znajdują się cztery utwory ze spektaklu “Pacjenci” wg “Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa w reż. K. Jasińskiego, wystawianego przez Teatr STU z Krakowa (1976r.).

De Blijde Intrede van Kristus in Brussel

Rok wydania: 1979
Muzyka do spektaklu “De Blijde Intrede van Christus in Brussel” (1979) wystawionego w Królewskim Teatrze Flamandzkim w Brukseli z okazji 1000-lecia miasta Brukseli.

PŁYTY CD

Płyta z musicalu “Metro”

Rok wydania: 1993
Oficjalna strona musicalu: www.metro.studiobuffo.pl

“Metro” – musical z muzyką Janusza Stokłosy, librettem Agaty i Maryny Miklaszewskich, wyreżyserowany przez Janusza Józefowicza.
CD z muzyką ze spektaklu została uhonorowana statusem podwójnej platynowej płyty,
a muzyka została nominowana do amerykańskiej Tony Award w kategorii “Najlepsza partytura musicalowa w sezonie 1991-1992”.

Premiery musicalu na świecie:
– Warszawa, Teatr Dramatyczny – 30 stycznia 1991r.,
– Broadway, Minskoff Theatre – 16 kwietnia 1992r.,
– Moskwa – 1999r.

Do tej pory musical obejrzało ponad pół miliona widzów na całym świecie.

Płyta jest dostępna w sklepie Studio Buffo.

“Janusz Stokłosa” – muzyka teatralna

Rok wydania: 1994
“…Z muzyki do pięciu spektakli zgromadzonej na tym srebrnym krażku, cztery kompozycje zrealizowano w Wiedniu i Berlinie, a tylko jedna w krakowskim Teatrze Słowackiego …
…J.Stokłosa w swoich kompozycjach jest tyle typowym co wrażliwym dzieckiem naszego wieku. Znakiem sztuki współczesnej jest wielkie przemieszanie stylów – olbrzymi, wszechogarniający elektyzm. Mózg twórcy jest jak wielki komputer, do którego wprowadzono tysiące słów, barw, dźwięków. I teraz już tylko od talentu i wrażliwości zależy, co z tego olbrzymiego “banku danych” wprowadzi artysta do swojej partytury.
Szczególnie podobają mi się wszystkie delikatne, chwilami wręcz ckliwe kompozycje Stokłosy t.j. Arie Lejb czy Fortepian”

(fragment recenzji – Jacek Lutomski – Rzeczpospolita)

Płyta jest dostępna w sklepie Studio Buffo.

Teatr Kreatur – muzyka teatralna

Rok wydania: 1994
Na płycie znajdują się utwory z wybranych spektakli autorskiego teatru Andrzeja Worona działającego w Berlinie w latach 1990 – 2000.

Płyta jest dostępna w sklepie Studio Buffo.

Płyta z muzyką do filmu “Pułapka”- reż. Arek Drabiński

Rok wydania: 1997

J.Stokłosa – D.Giesing – muzyka teatralna

Rok wydania: 1997
“W roku 1993 po raz pierwszy miałem okazję pracować z J.Stokłosą. Skomponował wtedy muzykę do mojej inscenizacji “Zmierzchu” I.Babla i od tego czasu stał się niezastąpiony w mojej pracy.
Nie znam żadnego innego kompozytora, który tak jak Stokłosa potrafiłby do odmiennych tekstów pisać muzykę, która je wzbogaca a jednocześnie potrafiłby przełożyć wyobrażenia reżysera w nader osobiste i stymulujące muzyczne partytury.
Czym powinien być teatr – “drogą do otwartości”. Tą drogą idzie Janusz. I to właśnie podziwiam.”

(Dieter Giesing)

Płyta jest dostępna w sklepie Studio Buffo.

Płyta z muzyką do III cz. słynnego polskiego serialu “Ekstradycja”- reż. Wojciech Wójcik.

Rok wydania: 1999

Wybór tematów z 10-ciu odcinków, m.in. “Twoje miasto”- wyk. G. Markowski i Liroy

Komisarz Halski został zwolniony z pracy w policji za zniszczenie dowodów rzeczowych – narkotyków wartości 100 milionów dolarów, należących do organizacji przestępczej powiązanej ze służbami specjalnymi byłego ZSRR. Nowym rezydentem syndykatu w Polsce zostaje tajemniczy Tuwara, a jego prawą ręką zawodowy morderca Jurij. Sawka załatwia Halskiemu pracę w Biurze Ochrony Rządu. Będęc blisko szczytów władzy Halski odkrywa gigantyczną afere korupcyjną. Życiu bliskich mu osób zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

Płyta jest dostępna w sklepie Studio Buffo.

Płyta z musicalu “Piotruś Pan”

Rok wydania: 2000

“Piotruś Pan” – musical z librettem Jeremiego Przybory w reżyserii Janusza Józefowicza, którego premiera odbyła się w 2000 roku w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.
Spektakl w 2015 roku powrócił na scenę w Teatrze Studio Buffo w Warszawie, gdzie grany jest do dziś.
Musical miał także swoją premierę w nowej inscenizacji w 2016 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Stokłosa z Przyborą stworzyli tu duet niemal tak doskonały, jak duet Starszych Panów, w którym za komponowanie odpowiedzialny był Wasowski.
Dla kogoś, komu bliski jest niezwykle wyrafinowany i pełen rozmaitych aluzji dowcip tych dwóch dżentelmenów, ironiczne i naszpikowane intertekstualnymi odniesieniami libretto Przybory to prawdziwa uczta dla ducha. Muzyczność tekstu Przybory (…) zyskała wspaniałe dopełnienie w zróżnicowanej i odwołującej się do wielu konwencji muzyce Stokłosy. Od pierwszych taktów uwertury jesteśmy bowiem zawieszeni między światem opery a światem musicalu, a żadna ze stylistyk nie jest zastosowana całkiem na poważnie. Ten muzyczny dystans do obu gatunków doskonale licuje z dowcipnym potraktowaniem konwencji romansu przygodowego, w którym bohaterami są przecież dzieci. Każda z mistrzowsko zinstrumentowanych piosenek i arii (w tym aspekcie nieoceniona okazała się współpraca z Krzysztofem Herdzinem) jest świadectwem niezwykłej wrażliwości Stokłosy na subtelności tekstu oraz niezwykłej biegłości w splataniu rozmaitych muzycznych nawiązań z własnymi, oryginalnymi pomysłami melodycznymi.

Karolina Kolinek-Siechowicz
“Ruch Muzyczny” 2015

Płyta z muzyką do filmu “Wszyscy Moi Bliscy” reż. Matej Minač

Rok wydania: 2000
“Wszyscy moi bliscy” to koprodukcja czesko-slowacko-polska ze sporym udziałem tej ostatniej strony. Nasi są nie tylko aktorzy (Krzysztof Kolberger, Grażyna Wolszczak, Agnieszka Wagner), współproducenci (min. Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko), polski jest również kompozytor, doskonale wszystkim znany (musical Metro, Program MDM) Janusz Stokłosa. Niebanalna to muzyka i wielce niewykorzystany przez polskie kino talent. Otrzymujemy tu szesnaście ładnie skrojonych tematów z czego kilka z nich (“Jak szalony jest czas”, “Pojedzmy do rodziców”) są wielkiej urody. Stokłosa co prawda nowych ładów w dziedzinie muzyki filmowej nie odkrywa, ale radzi sobie z X muzą z wielkim zawodowstwem. Szczególnie urzekają miniaturki muzyczne (z lekka przypominające Nino Rotę “Nareszcie w domu” i “Rynek z kataryniarzem”) i pastelowe, senne impresje. Wszystko to znakomicie odegrane przez Bratyslawską Orkiestrę Symfoniczną i dobrze zgrane w warszawskim studio.
Reżyser nagrania – Jarosław Regulski

Płyta jest dostępna w sklepie Studio Buffo.

Płyta z musicalu “Romeo i Julia”

Rok wydania: 2004
Oficjalna strona musicalu: www.romeoijulia.com

“Romeo i Julia” – musical z tekstami Jana Wermera, muzyką Janusza Stokłosy, w reżyserii Janusza Józefowicza.
Światowa prapremiera spektaklu odbyła się w hali widowiskowej Torwar w Warszawie 8 października 2004.
5 sierpnia 2018 r. w Toruniu miała miejsce premiera nowej, futurystycznej wersji musicalu – wzbogaconej o efekty trójwymiarowe i wodne. Tytuł nowej produkcji to “Romeo i Julia 3D na wodzie”.
Musical grany jest w Teatrze Studio Buffo w Warszawie do dziś.

Płyta jest dostępna w sklepie Studio Buffo.

Płyta z musicalu “Polita”

Rok wydania: 2012
Oficjalna strona musicalu: www.polita-musical.pl

“Polita” – musical z librettem Agaty Miklaszewskiej, muzyką Janusza Stokłosy, w reżyserii Janusza Józefowicza.
To pierwszy w historii teatru musical wykorzystujący wirtualną scenografię 3D.
Premiera spektaklu odbyła się  31 grudnia 2011 roku w Hali Torwar w Warszawie.
Spektakl miał także premierę w Sankt Petersburgu (18.12.2013r.) oraz w Moskwie (17.09.2014r.).
Musical został nagrodzony Grand Prix na światowym Festiwalu Musicalowym w Deagu (Korea Pd.) jako najlepszy musical (lipiec 2017r.)

Przedstawienie grane jest w Teatrze Studio Buffo w Warszawie do dziś.

Płyta jest dostępna w sklepie Studio Buffo.

Płyta z musicalu “Mistrz i Małgorzata”

Rok wydania: 2022

Premiera musicalu miała miejsce w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni  11.09.2021r., natomiast w warszawskim Teatrze Studio Buffo – 29.04.2023r.

wstecz